Spectacular FFI! Celebrities say Manado is a Fun City

FFI Berlangsung Spektakuler

Manado, Nyiurtimes.com — The FFI 2017 Award happened spectacularly. The prestigious event in Indonesia movie industry was opened by Didik Sujardi, General Secretary of Ministry of Education and Culture, along with Olly Dondokambey, Governor of North Sulawesi, at Grand Kawanua Hotel Manado, on Saturday night(11/11).

Kezia Warouw, Putri Indonesia from Amurang, and Deny Chandra show as the hosts of the event, adding the awe of an already glorious night, mesmerizing thousand of people.

Leni Lolang, Head of Central Committee of FFI 2017, describes that this Indonesia movie award event is not only given to released movies, but there are also categories to award actor and actresses. Also, the casts and crews will compete for Citra Award.

“From 22 categories, 18 are categories for long movies, while the other 4 are for short movies.”, Lolang explains, followed by a round of applause from the audiences.

She continues,”There are also animation and documentary movies, then there is also special award categories, which are lifetime achievement and in memoriam. Lifetime achievement award is given to an individual who dedicates his or her life for Indonesian movie industry. This category is given to Budiyati Abiyoga, a veteran producer in movie industry.

Meanwhile, several celebrities admit they adore the natural beauty of the Tinutuan City. Some even say that Manado is a really fun city.

“Aside for having so many beautiful sceneries, the people here are kind and fun to talk with,” said Abiyoga after receiving the award.

The Citra Award is given by the Fifth President of Indonesia, Megawati Soekarno Putri. While Governor Olly Dondokambey gives award to the best actor.

The following are the winners based on categories of FFI 2017.

Best Movie

  • Cek Toko Sebelah (Starvision Plus)
  • Kartini (Legacy Pictures & Screenplay Films)
  • Night Bus (NightBus Pictures & Kaninga Pictures)
  • Pengabdi Setan (Rapi Films & CJ Entertainment)
  • Posesif (Palari Films)

Best Director

  • Edwin (Posesif)
  • Emil Heradi (Night Bus)
  • Ernest Prakasa (Cek Toko Sebelah)
  • Hanung Bramantyo (Kartini)
  • Joko Anwar (Pengabdi Setan)
  • Ody C. Harahap (Sweet 20)

Best Original Screenplay

  • Ernest Prakasa (Cek Toko Sebelah)
  • Gina S Noer (Posesif)
  • Joko Anwar, Ernest Prakasa, Bene Dion Rajagukguk (Stip dan Pensil)
  • Nurman Hakim, Zaim Rofiqi, Ben Sohib (Bid’ah Cinta)
  • Raditya Dika (Hangout)

Best Adapted Screenplay

  • Bagus Bramanti & Hanung Bramantyo (Kartini)
  • Fathan Todjon & Lucky Kuswandi (Galih dan Ratna)
  • Joko Anwar (Pengabdi Setan)
  • Rahabi Mandra & Teuku Rifnu Wikana (Night Bus)
  • Upi Avianto (Sweet 20)

Best Cinematography Director

  • Amalia TS (Galih & Ratna)
  • Anggi Frisca (Night Bus)
  • Batara Goempar (Posesif)
  • Faozan Rizal (Kartini)
  • Ical Tanjung (Pengabdi Setan)

Best Artistic Director

  • Allan Sebastian (Kartini)
  • Allan Sebastian (Pengabdi Setan)
  • Benny Lauda (Filosofi Kopi 2: Ben & Jody)
  • Vida Sylvia (Sweet 20)

Best Visual Effects

  • Amrin Nugraha (Night Bus)
  • Epix Studio, Postima, MAG (Rafathar)
  • Finalize Studios – Heri Kuntoro & Abby Eldipie (Pengabdi Setan)
  • Fixit Works – Dana Riza & Faranas Irmal (Pasukan Garuda: I Left My Heart in Lebanon)
  • Fixit Works – Dana Riza & Faranas Irmal (The Doll 2)
  • OrangeRoom CS (Gerbang Neraka)

Best Picture Editor

  • Aline Jusria (Sweet 20)
  • Arifin Cuunk (Pengabdi Setan)
  • Cesa David Luckmansyah (Cek Toko Sebelah)
  • Kelvin Nugroho & Sentod Sahid (Night Bus)
  • Ryan Purwoko (Critical Eleven)
  • Wawan L Wibowo (Kartini)
  • W Ichwandiardono (Posesif)

Best Sound Editing

  • Dwi Budi Priyanto & Khikmawan Santosa (Pasukan Garuda: I Left My Heart in Lebanon)
  • Khikmawan Santosa & Sutrisno (Kartini)
  • Khikmawan Santosa & Anhar Moha (Pengabdi Setan)
  • Khikmawan Santosa, Mohamad Ikhsan Sungkar, Madunazka (Cek Toko Sebelah)
  • Khikmawan Santosa, Mohamad Ikhsan Sungkar, Suhadi (Critical Eleven)
  • Wahyu Tri Purnomo & Jantra Suryaman (Night Bus)

Best Music

  • Aghi Narottama, Tomy Merle, Bemby Gusti (Pengabdi Setan)
  • Ivan Gojaya (Galih & Ratna)
  • Macanderson (Filosofi Kopi 2: Ben & Jody)
  • Thoersi Argeswara (Pasukan Garuda: I Left My Heart in Libanon)
  • Tya Subiakto (Mooncake Story)

Best Themesong

  • Isyana Saraswati – Sekali Lagi (Critical Eleven)
  • Melly Goeslaw – Dalam Kenangan (Surga yang Tak Dirindukan 2)
  • Mada The Overtunes – Senyuman dan Harapan (Cek Toko Sebelah)
  • The Spouse – Kelam Malam (Pengabdi Setan)

Best Costume

  • Anggia Kharisma (Filosofi Kopi 2: Ben & Jody)
  • Dara Asvia (Sweet 20)
  • Gemailla Gea Geriantiana (Night Bus)
  • Isabelle Patrice (Pengabdi Setan)
  • Retno Ratih Damayanti (Kartini)

Best Makeup and Hairstyling

  • Cherry Wirawan (Night Bus)
  • Cherry Wirawan, Dian Anggraini (Gerbang Neraka)
  • Cika Rianda (Posesif)
  • Darwyn Tse (Pengabdi Setan)
  • Darto Unge (Kartini)

Best Actor

  • Adipati Dolken (Posesif)
  • Deddy Sutomo (Kartini)
  • Ernest Prakasa (Cek Toko Sebelah)
  • Teuku Rifnu Wikana (Night Bus)

Best Actresses

  • Adinia Wirasti (Critical Eleven)
  • Dian Sastrowardoyo (Kartini)
  • Putri Marino (Posesif)
  • Sheryl Sheinafia (Galih dan Ratna)
  • Tatjana Saphira (Sweet 20)

Best Supporting Actor

  • Alex Abbad (Night Bus)
  • Dion Wiyoko (Cek Toko Sebelah)
  • Slamet Rahardjo (Sweet 20)
  • Tyo Pakusadewo (Night Bus)
  • Yayu Unru (Posesif)

Best Supporting Actresses

  • Adinia Wirasti (Cek Toko Sebelah)
  • Christine Hakim (Kartini)
  • Cut Mini (Posesif)
  • Djenar Maesa Ayu (Kartini)
  • Marissa Anita (Galih dan Ratna)
  • Niniek L Karim (Sweet 20)
  • Widyawati Sophiaan (Sweet 20)

Best Child Actor/Actresses

  • Aisha Nurra Datau (Iqro: Petualangan Meraih Bintang)
  • Bima Azriel (Surat Kecil untuk Tuhan)
  • Muhammad Iqbal (Stip dan Pensil)
  • Muhammad Adhyat (Pengabdi Setan)
  • Muhammad Razi (Surau dan Silek)
  • Neysa Chandra Melisenda (Kartini)

Best Short Movie

  • Amak – Ella Angel
  • Babaran – Meilani Dina Pangestika
  • Buang – Eugene Panji
  • Jendela – Rani Pratama
  • Kleang Kabur Kanginan – Riyanto Tan Ageraha
  • Lintah Darat – Putri Zakiyatun Nimah
  • Nyathil – Anggita Dwi Mardiana
  • Pentas Terakhir – Triyanto ‘Genthong’ Hapsoro
  • Ruah – Makbul Mubarak
  • Salam dari Kepiting Selatan – Zhafran Solichin

Best Short Animation

  • Darmuji 86: Bhinneka di Persimpangan – Ahmad Hafidz Azro’i
  • Kaie and the Phantasus’ Giants – Ahmad Hafidz Azro’i
  • Lukisan Nafas – Fajar Ramayel
  • Make A Wish – Salsabilla Aulia Rahma
  • Mudik – Calvin Chandra, Ardhira Anugrah Putra, Alfonsus Andre, Aditya Prabaswara

Best Long Documentary Movie

  • Balada Bala Sinema – Yudha Kurniawan
  • Banda: The Dark Forgotten Trail – Jay Subiakto
  • Bulu Mata – Tonny Trimarsanto
  • Ibu (An Extraordinary Mother) – Patar Simatupang
  • Negeri Dongeng – Anggi Frisca
  • Tarling is Darling – Ismail Fahmi Lubis

Best Short Documentary Movie

  • Anak Koin – Chrisila Wentiasri
  • Dluwang: The Past from the Trash – Agni Tirta
  • Living in Rob – Fuad Hilmi
  • Sepanjang Jalan Satu Arah – Bani Nasution
  • Solastalgia – Kurnia Yudha F
  • Songbird: Burung Berkicau – Wisnu Surya Pratama
  • The Unseen Words – Wahyu Utami Wati

Lifetime Achievement Award : Budiati Abiyoga